Pamela Butchart – Seria książek Szkoła trzęsiportków

Pamela Butchart - Seria książek Szkoła trzęsiportków
Pamela Butchart – Seria książek Szkoła trzęsiportków

Od dawna szukałam książek, które by zainteresowały mojego syna. I sporo ich było, od niemowlaka, miał ich wiele. Jednak długo opierał się, czytaniu książek przed snem. W sumie tak realnie mając dopiero 4-5 lat zaczął to lubić i wręcz się tego domagać. Więc czytaliśmy codziennie, skacząc po różnych pozycjach. Lubił, ale książki go nie wciągały jakoś szczególnie. Pierwszą serią, którą realnie go wciągnęła były Biedronkowe Gangi Renaty Piątkowskiej. Aż zupełnie tego nie planując, chwyciłam książkę z Rossmannowej półki, a był to Duch w toalecie. Nie wnikajmy, czemu akurat ta pozycja przyciągnęła moją uwagę.

Nota ze strony Wydawnictwa Zielona Sowa:

Witajcie w Szkole Trzęsiportków!

Tutejsze dzieciaki w każdej sytuacji dopatrują się nadprzyrodzonego wyjaśnienia. Boli cię brzuch? Pewnie ktoś rzucił na ciebie urok! Masz wysypkę na nodze? Pewnie w basenie zaatakowało cię stado małych piranii! Swędzi cię pupa? Pewnie dywan, na którym przed chwilą siedziałeś jest przeklęty!
W Szkole Trzęsiportków dzieje się tak wiele… Duch zamieszkał, w szkolnej toalecie, but przepowiada przyszłość, a w jednej z klas jest przeklęty dywan!
Przecież to wszystko jest możliwe, prawda?
Co to oznacza dla klasy 2b?

MNÓSTWO ZABAWY!

UWAGA: Będziesz się śmiać tak mocno, że spadną Ci portki!

Nawet nie wiedziałam, że Wydawnictwo Zielona Sowa ma taką serię jak Szkoła trzęsiportków. Co ciekawe według ich klasyfikacji nawet nieźle się wstrzeliłam. 6-8 lat i literatura przygodowa. Liczyłam, że będzie to zabawna książka na raz.

Od tego czasu …

Jak możecie zobaczyć na zdjęciach, zaopatrzyliśmy się w całą serię. Choć nie powiem, był początkowy opór na to, żeby czytać o duchu w toalecie. Jednak książka przekonuje do siebie od samego początku. Kolorowa okładka, dużo obrazków, bohaterowie przedstawieni jak na szkolnym zdjęciu. Krótkie rozdziały, duża i czytelna czcionka, choć jak zaczynaliśmy z tą serią to syn miał dopiero skończone 6 lat i jeszcze nie czytał. Więc to raczej ułatwienie dla rodziców wieczorem. Ale też jest sporo wyszczególnionych wyrazów, co może być pomocne w czytaniu. Tudzież intrygujące dla zaczynającego składać wyrazy przyszłego czytelnika. Ale nie dałabym jej na sam początek do nauki czytania, za to ciut później, po przerobieniu elementarza, do samodzielnego czytania, już jak najbardziej.

Ogrom humoru i perypetie szkolne, to już z założenia musi być dobre połączenie. Do tego fajne ilustracje i przystępny język. Tematyka i problemy dzieciaków dostosowane do wieku. Bez przemocy, bez agresji, bez wulgaryzmów, bez wstawek zrozumiałych bardziej dla rodzica, niż dziecka.

Zbliża się okres mocno prezentowy, a Szkoła trzęsiportków to póki co najciekawsza seria książek, jaką realnie udało nam się przeczytać wielokrotnie, w ciągu ostatniego 1,5 roku. Bywały momenty, że czytaliśmy je codziennie wieczorem, przez miesiące i wcale tego nie wyolbrzymiam. Mój syn ma obecnie 7 lat i zna je praktycznie na pamięć. Nie ma już opcji, żeby zagiąć go pytając o treść. Po samej okładce wymienia nazwy rozdziałów.

Wśród natłoku tego co musi, powinien i co wypada, to książki, które rzeczywiście lubi i po które chętnie sięga. Nie wiem, czy może być lepsza rekomendacja. Nie odpowiem, którą lubi najbardziej, bo cały czas się to zmienia. Ale nie było takiej, której by nie polubił. No i można je dorwać w bardzo przyjemnych cenach.

Szkoła trzęsiportków składa się z:

  • Tajemnicze jajo
  • Klasowy kot
  • Inwazja króliczków
  • Superpies
  • Magiczny chomik
  • Rekin w basenie
  • Duch w toalecie
Pamela Butchart - Seria książek Szkoła trzęsiportków
Pamela Butchart – Seria książek Szkoła trzęsiportków
Tags: No tags