Artur Nowak – Duchowni o duchownych

Duchowni o duchownych, najnowsza książka Artura Nowaka.
Artur Nowak – Duchowni o duchownych

Religia to nie jest mój ulubiony temat. Jednak czasami posłuchać mogę, jeśli ktoś potrafi o niej mówić, nie wciskając mi tej jedynej słusznej, którąkolwiek by ona nie była. Za to jeśli chodzi o instytucję, to jestem na takim etapie, że mnie krew zalewa, jak cokolwiek usłyszę.

Duchowni o duchownych, najnowsza książka Artura Nowaka.
Artur Nowak – Duchowni o duchownych

Nota ze strony Wydawnictwa Od deski do deski:

„Duchowni o duchownych” – sekretne życie duchownych skrywane w cieniu ołtarza. Z czym zmagają się polscy księżą i zakonnicy, gdy zostają sam na sam ze sobą? O tym w książce, jakiej w Polsce jeszcze nie było – „Duchowni o duchownych”. Dylematy moralne, zakłamanie, problemy psychiczne, homoseksualizm, alkoholizm, narkomania, pedofilia, czyli nieświęte życie tych, którzy mają prowadzić wiernych ku świętości. To nie są wymyślone historie, a relacje z pierwszej ręki. Autor, Artur Nowak, rozmawia z byłymi księżmi, zakonnikami i diakonami. Wszyscy rozmówcy wypowiadają się pod imieniem i nazwiskiem: Marcin Wójcik – były kleryk, Robert Samborski – były diakon, Marcin Kuśmierek – były ksiądz, Lesław Juszczyszyn – były ksiądz, Piotr Szeląg – były ksiądz, Maciej Biskup – dominikanin, Tomasz Dostatni – dominikanin, Kasper Mariusz Kaproń – franciszkanin, Kazimierz Bem – pastor. „

Duchowni o duchownych, najnowsza książka Artura Nowaka.
Artur Nowak – Duchowni o duchownych

Miałam w swoim życiu okres większego zainteresowania, nie tyle wiarą, co całą tą otoczką. Biegałam na msze, na spotkania dla młodzieży, chciałam zobaczyć o co w tym wszystkim chodzi, być częścią tej społeczności. Nie znalazłam tego czego szukałam, a wręcz zostałam odepchnięta na bok, bo byłam dziewczynką. Mocny kopniak dla dzieciaka w podstawówce, ale już wtedy widać coś się we mnie buntowało. Nie jestem gorsza, tylko dlatego, że urodziłam się bez penisa.

Na szczęście nie mogę napisać, że mam jakieś drastycznie złe wspomnienia związane z Kościołem. No może ksiądz w liceum, który nas wyzywał, bo nie potrafił poradzić sobie z ciekawską młodzieżą, nie szczególne wspomnienia po sobie pozostawił. Jednak teraz jestem za kogoś odpowiedzialna i tak po prostu przeraża mnie to co słyszę. To, że w mojej parafii, ksiądz został skazany za molestowanie chłopców. Może był u mnie po kolędzie, może przychodził do naszego przedszkola …

Więc książki byłam ciekawa, ale jeszcze zanim ją otworzyłam, już miałam mieszane uczucia. Nawet na Instagramie pytałam Was, czy lepiej zacząć od książki, czy może zobaczyć w końcu „Tylko nie mów nikomu”. Postawiłam na książkę, bo uznałam, że po filmie, mogę nie podejść do niej wystarczająco obiektywnie.

Duchowni o duchownych, najnowsza książka Artura Nowaka.
Artur Nowak – Duchowni o duchownych

Moje wrażenia:

Książka ma moc, na Istagramie wrzucałam zdjęcia jej fragmentów, które wpadły mi w oko. Jeśli jesteście ciekawe to są w wyróżnionych.

Jednak siłą tej książki jest spokój, który z niej bije. Nawet jeśli coś mnie mocno bulwersowało, to autor podawał to w takiej formie, że nie miałam ochoty rzucać książką. Nie ma tu słodzenia, jest dosadnie, ale nie wulgarnie.

Z jednej strony nie ma tu nic, czego bym nie wiedziała. Ale zebrane w jednym miejscu, podobne spostrzeżenia, różnych osób, choć przez chwilę będących częścią tego systemu, podpisanych z nazwiska. To musi robić wrażenie.

Największe uderzenie nastąpiło już na początku i muszę przyznać, że przez pierwsze 100 stron nie mogłam się od niej oderwać. Ale jak czytam rozmowę z byłym księdzem to w sumie mogę założyć, że będzie chciał oczernić grupę, która go odrzuciła, prawda? Nie był dość dobry i teraz chce odreagować. No dobra pierwszy były kleryk, drugi były diakon, trzeci, czwarty i piąty były ksiądz … serio? E tam, autor dobrze się do tych rozmów przygotował i odpowiednio rozmówców dobrał. Tylko, jakoś mi się to tak ładnie układa w całość z tym co od lat do mnie dociera.

Potem zrobiło się trudniej, przynajmniej dla mnie, bo jednak zakonnicy posługują się specyficznym słownictwem i mówią mniej dosadnie. A może to przeskok z „technikum duchowlanego” do Yale?

Duchowni o duchownych, najnowsza książka Artura Nowaka.
Artur Nowak – Duchowni o duchownych

Podsumowując:

Książka jest świetnie napisana, temat jest bardzo na czasie, ale nie ma ciśnienia na szokowanie. Nie napawa szczególnym optymizmem, bo jeśli nie roz … walimy tego co jest, nie będzie miejsca na poprawę. Ale jest gdzieś światełko w tunelu. Mocna pozycja, ale warta uwagi.